Radošinské Vianoce – dvadsiaty krát

Už dvadsiaty raz sa v predvianočnej Radošine, stretli priaznivci divadla na podujatí Radošinské Vianoce. Prvý ročník sa podarilo zorganizovať v roku 1988, druhý v roku 1990, tretí sa konal v 1999 a od roku 2000 sa už na predstaveniach Radošinského naivného divadla a Divadla Hlavina schádzajú herci a diváci každoročne. Desiatky kvalitných divadelných predstavení, mnoho pekných vianočných detských vystúpení, koncerty, výstavy, krásne ľudské stretnutia a zážitky, veľa smiechu, potlesku i zamyslení, aj to je podujatie, ktoré sa teší čoraz väčšej obľube a ktoré je dôkazom, že divadlo v Radošine žije.
Aj jubilejný dvadsiaty ročník sa niesol v skvelej atmosfére. V piatok 9. decembra predpoludním navštívil súbor Radošinského naivného divadla Základnú školu. Žiaci sa pýtali, aj veselú scénku zahrali, herci zaujímavo odpovedali, ale aj zaspievali a počas autogramiády usilovne podpisovali. O pár hodín už organizátori z Občianskeho združenia Hlavina vítali v nimi novo upravených vstupných priestoroch kultúrneho domu prichádzajúcich divákov vínkom i úsmevom. Hra RND s ktorou prišlo do rodnej obce má názov To nemá chybu. Po obidvoch piatkových predstaveniach, i tých v sobotu, často z úst divákov znelo: „nemalo to chybu“. Najnovšia hra divákov zaujala mimoriadne. Akoby aj nie, keď sa spojili skvelé režijné nápady, úžasné herecké výkony, vynikajúca hudba a text v ktorom autor odkrýva niečo zo svojho životného príbehu, v ktorom sa odohrávajú priam neuveriteľné (aj radošinské) príbehy, cez ktoré sa predstavia zaujímavé svetové osobnosti, ale aj obyčajné ľudské vnútro.
11. december 2016 bol deň už sedemnástej premiéry hry Divadla Hlavina, opäť v réžii autora Stanislava Štepku, tentokrát s názvom Loď svet. Na palube Lode svet sa stretli zaujímavé osobnosti zo začiatku dvadsiateho storočia – herečka Pola Negri, cisár František Ferdinand, ruská grófka Nataša, slovenský vynálezca Štefan Banič, pri kormidle stojaci kapitán a jeho svojská sestra Alica. Do Ameriky táto zaujímavá spoločnosť viezla nielen svoju batožinu, ale aj plány, sny a hriechy. Podľa diváckych ohlasov môžeme s radosťou konštatovať, že loď s posádkou Hlaviny sa nepotopila, naopak. Darilo sa ostrieľaným hercom a technikom, čo nás však veľmi teší aj štyrom novým hereckým objavom. Polročná práca na príprave predstavenia nebola márna.
Na more 18. decembra 2016 vyplávali aj deti zo súboru Hlavina junior, ktorý pod vedením Kristínky Jančovičovej s veľkým úspechom uviedol hru Kniha morí. Šikovný divadelný dorast je tou najlepšou správou a predpokladom na to, že divadlo nás v Radošine bude tešiť aj v ďalekej budúcnosti.
Teší nás, že Radošinské naivné divadlo sa do rodnej Radošiny s radosťou vracia, že záujem divákov sa neustále zväčšuje, že sa nám v Hlavine a Hlavine junior podarilo objaviť veľa skvelých hercov, spevákov a technikov. Ani to by však nestačilo na to, aby Radošinské Vianoce boli podujatím akým sú. Rovnako dôležití sú totiž tí, ktorých na prvý pohľad ani nevidieť. Teda tí ochotní, šikovní a obetaví ľudia, ktorí s organizáciou podujatia vo svojom voľnom čase pomáhajú, ktorých odmenou je dobrý pocit a možnosť byť pri tom. Počas tých dvoch desiatok ročníkov ich nebolo málo a chvalabohu, stále sa medzi nami nájdu. Aj kvôli nim je isté, že organizovať Radošinské Vianoce zmysel má.


Komentáre sú uzavreté.